אופציות: מהן אופציות לעובדים ואיך הן עובדות?

חברות רבות מעניקות תוכנית אופציות לעובדים שעשויות להיות שוות הרבה כסף בעתיד, אז אם גם המעסיק שלכם החליט להעניק לכם אופציות בחברה ואתם לא ממש יודעים במה מדובר או שאתם מתלבטים האם הגיע הרגע הנכון לממש את האופציות שקיבלתם, הגעתם למקום הנכון.

במאמר הזה אתם הולכים ללמוד את כל מה שצריך לדעת על "אופציות" ולהבין איך לנצל אותן לטובתכם וממה חשוב להיזהר.

חברות שונות, במיוחד בתחום ההייטק, רואות באופציות לעובדים סוג של "קלף מנצח" שהן יכולות לשלוף מהשרוול כדי לפתות ולמשוך אליהן את העובדים הטובים והמוכשרים ביותר או לשמור על הטאלנטים בחברה ולמנוע מהם לעבור למתחרות.

בהתאם להצלחה של החברה בעתיד, אופציות יכולות להיות שוות המון כסף לעובדים.

אז אם המעסיק שלכם החליט לתגמל אתכם בחבילת אופציות על מניות החברה או שאתם רוצים לממש את האופציות או למכור את המניות שכבר נמצאות בידיכם, כדאי שתבינו לעומק במה מדובר ותכירו את כל המוקשים והיתרונות של אופציות לעובדים.

מהן אופציות לעובדים?

רוב החברות נוהגות לתגמל את העובדים והמשקיעים שעומדים מאחורי החברה ומאמינים בהצלחה שלה בעתיד באופציות.

אז מה זאת בכלל אופציה למניה? מדובר בזכות לקנות כמות מסוימת של מניות בחברה במחיר מימוש שנקבע מראש בכתב האופציה שהמעסיק נתן לכם.

תנאי הקצאת האופציות ואופן חלוקתן מוסדר בחוזה שנחתם בין העובדים למעסיק. העובד רשאי להחליט האם לממש את האופציה ולרכוש את מניות החברה.

חשוב להבין שלא מדובר בהצעה לזמן בלי מוגבל שתקפה לתמיד, והעובד צריך לממש את הזכות שלו לרכוש את מניות החברה שהוענקו לו במסגרת האופציה לפני פקיעת החוזה.

אם החלטתם להתפטר מהחברה ואתם מחזיקים באופציות, ייתכן שהחוזה עם המעסיק יחייב אתכם למכור את המניות שקיבלתם לפני שתעזבו את החברה והדרכים שלכם ייפרדו.

כמות האופציות שמוענקות לעובדים משתנה מחברה לחברה, כאשר חלק מהחברות שומרות את ההטבה הזאת עבור ההנהלה הבכירה בלבד ומשקיעי החברה חייבים לחתום על כתבי האופציות לפני שהם נכנסים לתוקף ומוענקים לעובדים.

איך עובדות אופציות לעובדים: תקופת הבשלה והקצאה

שלט שכתוב עליו איך זה עובד באנגלית

הדוגמה הפשוטה הבאה תעזור לכם להבין איך אופציות עובדות בפועל.

הקצאת האופציות

  1. בשעה טובה התחלתם לעבוד בחברת הייטק חדשה שמציעה לכם שפע הזדמנויות לפיתוח מקצועי ולהתקדמות בסולם הקריירה. התקבלתם למשרה ניהולית בכירה והחברה מציעה לכם חבילת אופציות כדי להבטיח את המחויבות והנאמנות שלכם לחברה.
  2. בעקבות זאת, אתם מקבלים אופציות ל-20 אלף מניות של החברה בתור חלק מחבילת ההטבות והתגמולים שלכם. אתם חותמים על חוזה מול החברה שמסדיר וקובע את תנאי ופרטי הקצאת המניות שתקבלו. במקרים מסוימים, כתב האופציות מצורף לחוזה ההעסקה בחברה.
  3. בכתב האופציות מפורט תאריך הענקת המניות ו"תקופת ההבשלה" שלהן. מדובר בפרק הזמן שבו תוכלו לממש את הזכות שלכם לרכישת מניות החברה.
  4. ברוב המקרים, החברות אינן מאפשרות לקבל את כל האופציות המגיעות לכם במסגרת החוזה באופן מידי. במקום זאת, הן מחלקות את הקצאת האופציות לכמה פעימות נפרדות לאורך תקופת ההבשלה. המטרה היא להבטיח שרק עובדים שהפגינו את המחויבות והמסירות שלהם לחברה ותרמו באופן ממשי להצלחתה יוכלו לממש את הזכות שלהם לרכוש את מניות החברה.

תקופת ההבשלה

נניח שבמקרה שלנו תקופת ההבשלה של האופציות שהוענקו לכם היא ארבע שנים, וחוזה האופציות קובע שתקבלו את הקצאת האופציות הראשונה שלכם לאחר שנה אחת.

המועד שבו תקבלו את פעימת האופציות הראשונה נקרא כליף (Cliff).

אם תקופת ההבשלה של האופציות עומדת על 4 שנים, זה אומר שהקצאת האופציות המגיעות לכם תתפזר על פני התקופה הזאת ותחולק לכמה פעימות (מנות) נפרדות.

במקום לקבל את האופציות לכל 20 אלף המניות בבת אחת, בדרך כלל תקבלו הקצאה של 5,000 מניות בשנה או הקצאה של 2,500 מניות כל חצי שנה.

חברות מסוימות יכולות להעניק את הזכות לממש את האופציות שקיבלתם רק בתום תקופת הבשלה שנמשכת 4 שנים.

לאחר שפרק הזמן הזה יחלוף, תעמוד לרשותכם שנה אחת שבמהלכה תוכלו לממש את האופציות שלכם ולקבל את המניות בחברה.

כליף מציין את פרק הזמן המינימלי שתצטרכו להמתין עד שתוכלו לממש את האופציות שלכם, זה אומר שתצטרכו לעבוד בחברה במשך שנה אחת לפחות לפני שתהיו זכאים להקצאת האופציות המגיעות לכם.

אם תחליטו לעזוב את החברה לפני שהגעתם לתאריך ה"כליף", תצאו בידיים ריקות ולא תקבלו אפילו אופציה אחת!

לעומת זאת, אם תחליטו להישאר, תקבלו רבע מסך האופציות שלכם (5,000 מניות) ושאר האופציות המגיעות לכם יחולקו באופן חודשי עד לסוף תקופת ההבשלה.

זה אומר שלפי הדוגמה שלנו, 15 אלף האופציות הנותרות יחולקו לכם מדי חודש במשך 36 חודשים, מה שאומר שתקבלו 416 אופציות החברה כל חודש.

איך לממש אופציה?

גבר בחליפה אפורה מחזיק שטרות של כסף ביד עם מבט מופתע

הגענו לנושא המעניין ביותר: איך לממש את האופציות שלכם (להמיר אותן למניות) ולעשות מהן כסף?

לאחר שמתחילה תקופת ההבשלה של האופציות, תוכלו לנצל את הזכאות שלכם לרכוש את מניות החברה, רק תזכרו שעד שלא תחליטו לממש את האופציות שעומדות לרשותכם, אין להן כל ערך ושווי.

כשתתחילו לעבוד בחברה, תצטרכו לחתום על חוזה ההעסקה שבו יוסדרו פרטי ותנאי האופציות שלכם: המעסיק יקבע את "מחיר ההענקה" – המחיר שיש לשלם כדי לממש אופציה ולהפוך אותה למניה.

ייתכן שבחוזה שלכם המושג הזה יופיע תחת שם אחר כמו "מחיר מימוש" או "מחיר הקצאה", אבל מדובר בניסוח שונה לאותו הדבר.

ללא כל קשר לביצועים של החברה, הסכם האופציות מפרט מחיר קבוע מראש שאותו תצטרכו לשלם עבור מימוש האופציות שלכם.

בואו נגיד שחוזה העבודה שלכם מעניק לכם את הזכות לממש אופציות החברה בשווי $20,000 במחיר של דולר אחד למניה.

זה אומר שלאחר ארבע שנים, תצטרכו לשלם $20,000 דולר כדי לממש את האופציות שלכם ולהמיר אותן למניות של החברה.

אם השווי של מניית החברה הכפיל את עצמו במהלך התקופה הזאת, אז שיחקתם אותה בגדול ותוכלו להרוויח סכום יפה, אבל כמובן שזה יכול לפעול גם לכיוון השני: אם מחיר המניה נחתך בחצי, אז מדובר בהטבה הרבה פחות אטרקטיבית ונוצצת ממה שהיה נראה בהתחלה וכל החלום שלכם על הכסף הגדול שתוכלו להרוויח יתנפץ לרסיסים.

לאחר שתקבלו את המניות, המעסיק שלכם יכול להכניס סעיף לחוזה שאוסר עליכם למכור אותן במשך תקופת זמן מסוימת, עם זאת, רוב המעסיקים יאפשרו לכם למכור את המניות באופן מיידי.

סעיף אחר יכול לקבוע שהחברה תהיה זכאית לרכוש את המניות האלה מכם.

אם לא חלות עליכם שום מגבלות באופן החזקת ומימוש המניות, אז תוכלו למכור אותן ולגרוף רווחים או להמשיך להחזיק בהן ולראות האם שווי החברה ימשיך לצמוח ולטפס. חשוב לציין שאם תחליטו למכור את המניות שלכם ולממש רווחים, תצטרכו לשלם מיסים ועמלות שונות.

כדי לעשות לעצמכם חיים קלים יותר, תוכלו לממש את האופציות ולמכור את המניות שקיבלתם באופן מיידי בלי לשבור את הראש – הברוקר שדרכו תגלגלו את העסקה ילווה לכם את ההון הנדרש למימוש האופציות.

אבל בגלל שתמכרו את המניות באופן מיידי בלי להחזיק בהן ולהשאיר אותן אצלכם, תוכלו להשתמש בכסף שתקבלו תמורת מכירת המניות לכיסוי עלויות הרכישה שלהן.

שיטה נוספת לגייס את ההון הנדרש למימוש האופציות ורכישת מניות החברה המגיעות לכם היא למכור חלק מהן בגובה הסכום הנדרש למימוש כל האופציות שלכם.

לבסוף, קחו בחשבון שלכתב האופציות שברשותכם יש תאריך פקיעה: מדובר בתאריך האחרון שבו נשמרת הזכות שלכם לממש את האופציות שברשותכם.

ברוב המקרים, האופציות תקפות לתקופה של 10 שנים מיום ההקצאה שלהן, אז אם תמשכו את הזמן לנצח ותפספסו את התאריך הזה, האופציות שברשותכם יהפכו לחסרות ערך.

מתי כדאי לממש את האופציות שלכם?

גבר עם חולצה לבנה מסתכל בסמארטפון האדום שלו עם מבט מופתע

הגיע הזמן לענות על שאלת מיליון הדולר: מתי כדאי לממש את האופציות שלכם?

קיימים שני גורמים מכריעים שמשפיעים על תזמון מימוש האופציות שברשותכם: המצב הכלכלי שלכם והשווי של מניות החברה.

לא צריך להיות גאון גדול כדי להבין שזה רעיון טוב לממש את האופציות שלכם כשמחיר המימוש ורכישת מניות החברה יהיה נמוך יותר מהשווי שלהן בשוק, לדוגמה, אם אתם מחזיקים באופציות עם מחיר מימוש של דולר אחד לכל מניה והשווי שלה בשוק עומד על 2 דולר, כדאי לכם לקחת בשתי ידיים את ההזדמנות שעומדת לפניכם.

תוכלו להרוויח באמצעות מימוש האופציות שלכם ומכירת המניות שקיבלתם במחיר גבוה יותר, ותוכלו לשלשל את ההפרש לכיס.

עם זאת, אל תשכחו לקחת בחשבון את כל העלויות הנוספות והנלוות ש"ינגסו" ברווחים שלכם, משום שתצטרכו לשלם מס על הרווחים שלכם ואי אפשר להתעלם מההוצאות האלה.

אבל, אם אתם מרגישים שהחברה עדיין לא מימשה את מלוא הפוטנציאל שלה ויש לה עוד המון לאן לצמוח ולהתרחב, ייתכן שכדאי לא למהר לוותר על המניות שלכם ולהמשיך להחזיק בהן – אל תשכחו שברגע שתממשו את האופציות שלכם, המניות שתקנו שייכות לכם ותוכלו להחזיק בהן כמה זמן שיתחשק לכם.

לעומת זאת, אם שווי המניה שלכם בשוק נמוך יותר ממחיר מימוש האופציות שלכם, זה אומר שאם תחליטו לנצל את האופציות ולרכוש את המניות, אתם הולכים להפסיד כסף.

במקרה כזה, תצטרכו לעשות חושבים ולשקול היטב את כל הבעד והנגד. תוכלו להתייעץ עם מומחה בתחום כדי להבין לאיזה כיוון הולכת המניה של החברה ומה העתיד צופן לה.

אם החברה נמצאת במדרון תלול והמניה שלה עומדת להתרסק, ייתכן שכדאי לממש את האופציות שלכם באופן מיידי כדי להגן על עצמכם מהפסדים נוספים.

לעומת זאת, אם יועץ ההשקעות חושב שמדובר במשבר זמני וחולף ושהחברה תתאושש ותחזור לפרוח ולשגשג בעתיד, ייתכן שעדיף לא למהר לוותר על המניות שברשותכם.

מיסוי אופציות לעובדים

זכוכית מגדלת מגדילה את המילה מס הכנסה באנגלית על דף

פתגם מפורסם גורס שיש שני דברים בטוחים בחיים: מוות ומיסים, אז אני בטוח שלא תופתעו לשמוע שמימוש אופציות לעובדים בסטארט אפ כרוך בתשלום מס הכנסה.

הדבר האחרון שאתם צריכים זה בעיות עם רשות המסים ולכן כדי להימנע מתקלות והפתעות לא נעימות, חשוב שתלמדו לעומק את ההיבט הזה.

רשות המסים האמריקאית מפעילה מערכת ממוחשבת מיוחדת בשם DIF שמרכזת את כל המידע על מימוש ומכירת האופציות שלכם – אם לא תמלאו את כל הטפסים הנדרשים, תצטרכו לספק הסברים למס הכנסה.

גובה המיסים שתצרכו לשלם תלוי בסוג האופציות שאתם מחזיקים בהן ובמשך הזמן שיעבור בין מימוש האופציות למכירת המניות שברשותכם.

תקנות המס האמריקאיות מבחינות בין 2 סוגי אופציות לעובדים:

  • אופציות שאינן כשירות לצרכי מס הן סוג האופציות הנפוץ והשכיח ביותר שחברות מנפיקות. הן לא זוכות למסלול מיסוי מיוחד וחלים עליהן שיעורי המס הרגילים הנהוגים בארה"ב.
  • לעומת זאת, אופציות תמריץ שבדרך כלל ניתנות להנהלה הבכירה בחברה כפופות לכללי מיסוי מיוחדים.

מיסוי אופציות מתבצע על פי שיעורי מס ההכנסה הרגילים הנהוגים בארצות הברית.

אם אתם אזרחי ארה"ב, החברה שבה אתם מועסקים מדווחת על ההכנסות שלכם באמצעות טופס W-2 תחת הסעיף "רכיב תגמולים" או "רכיב הטבות". הסעיף הזה מציין את ההפרש בין שווי השוק של המניה למחיר המימוש של האופציה.

לדוגמה, אם החלטתם לממש 10,000 אופציות במחיר מימוש של דולר אחד למניה, אבל מחיר המניה בשוק עומד על 2 דולר, החברה תציין סכום של 10,000 דולר בסעיף הזה.

הרווח הזה שמדווח באמצעות טופס W-2 נחשב כשכר עבודה רגיל לצרכי מס.

כשתמכרו את מניות החברה, תצטרכו לשלם מסים נוספים בהתבסס על משך הזמן שבו החזקתם אותן לאחר מימוש האופציות.

אם בחרתם למכור את המניות במהלך השנה הראשונה לאחר מימוש האופציות, רשות המסים תגבה מכם מס על בסיס רווח הוני לטווח קצר. כתוצאה מכך, תצטרכו לשלם את שיעור מס ההכנסה הרגיל המונהג בארה"ב.

לעומת זאת, אם החלטתם למכור את המניות לאחר שהחזקתם בהן במשך יותר משנה אחת, ההכנסות שלכם יוכרו בתור רווח הוני לטווח ארוך.

שיעור המס על רווחי הון לטווח ארוך נמוכים יותר על שיעורי המס על רווחי הון לטווח קצר, והוא נועד לתמרץ את העובדים לא למכור את המניות שלהם לפני שעברה שנה מרגע מימוש האופציות.

אופציות תמריץ כפופות לכללי מיסוי אחרים: לא תצטרכו לשלם מס לממשל הפדרלי בעת מימוש האופציות, אבל רכיב התגמולים שלכם עלול להיות כפוף למס מינימום חלופי.

בנוסף לכך, כשתמכרו מניות של אופציות מסוג, תצטרכו לשלם מס מסכום המכירה שלהן.

אם החלטתם למכור את המניות מיד לאחר מימוש האופציות, רכיב התגמולים (הרווח) שלכם יוכר בתור הכנסה רגילה.

אם תעדיפו להחזיק במניות במשך שנה אחת לאחר מימוש האופציות ולא תמכרו אותן במשך שנתיים לפחות מתאריך הקצאת האופציות, תשלמו מס על רווח הוני לטווח הארוך.

אז מה למדנו?

בחור צעיר יושב על ערימה ענקית של ספרים וקורא ספר

אופציות הן שיטה מועדפת על חברות רבות לגייס עובדים מוכשרים או לשמור עליהם בחברה, ותנאי האופציות שתקבלו מפורטים בחוזה שתחתמו מול המעסיק, בזמן שהסכם האופציות קובע את מספר האופציות שתקבלו, מחיר המימוש שלהן ותקופת ההבשלה.

מחיר המימוש הוא הסכום שתצטרכו לשלם כדי לממש את האופציות ולהמיר אותן למניות של החברה, כאשר ההחלטה האם ומתי לממש את האופציות שלכם תלויה בשווי של מניות החברה ובמצב הפיננסי שלכם.

בנוסף, לפני מימוש האופציות, חשוב שתבדקו לעומק את היבטי המיסוי השונים ותקראו היטב את כל הכוכביות והאותיות הקטנות.

דוד שוורץ

דוד שוורץ

גדלתי בשוק ההון "מלמטה" מעמדת פקיד בבנק לאומי, יועץ השקעות בכיר, ממונה על הדרכת יועצי ההשקעות בבנק לאומי, ממונה על הייעוץ להשקעות בבנק, ממונה (ומקים) מחלקת הפיקדונות, מנהל השיווק בבנק, מנהל הנציגות הגדולה ביותר בחו"ל של בנק לאומי, מנכ"ל או יו"ר דירקטוריון ב 3 בנקים שונים של החברות לניהול השקעות של הבנק (האחרון היה מזרחי-טפחות בו כיהנתי כמנכ"ל קרנות הנאמנות של הבנק ), כיהנתי כיו"ר דירקטוריון חברה ציבורית שנסחרה בת"א ובנאסד"ק, וכמובן בעלים של בית ההשקעות.

מה דעתכם?

נשמח לשמוע את דעתכם בתגובות

השור
Logo