אפיק השקעה: 5 מכשירים פיננסיים ואפיקי השקעה מומלצים

שוק ההון מושך אליו מיליוני אנשים שרוצים להרוויח באמצעות מסחר והשקעה במגוון רחב של אפיקי השקעה שונים.

החדשות הטובות הן שתוכלו לסחור באפיקי ונכסי השקעה שונים ולנצל את התנודות בשווי שלהם כדי לשלשל את ההפרש לכיס שלכם ולגרוף רווחים.

אפיקי ההשקעה (מכשירים פיננסיים) השונים בשוק ההון מתחלקים לחמש קטגוריות עיקריות: מדדים (אינדקסים), ניירות ערך, סחורות, אגרות חוב ופורקס (מט"ח).

כדי לבנות את תיק ההשקעות המתאים והנכון ביותר למטרות, לשאיפות ולהעדפות הפיננסיות שלכם, חשוב שתכירו לעומק את אפיקי ההשקעה השונים ותכירו היטב את המאפיינים העיקריים, היתרונות והחסרונות של כל אפיק השקעה זמין.

אז אם הלכתם לאיבוד בין כל רכיבי ההשקעה שעומדים לרשותכם ואתם מתלבטים באיזה אפיק השקעה לבחור, הגעתם למקום הנכון: אני הולך לעשות סדר בבלאגן ולהסביר לכם את כל מה שצריך לדעת על אפיקי ההשקעה השונים בשוק ההון כדי שתוכלו לבחור בחוכמה את הזדמנויות ההשקעה הטובות והמשתלמות ביותר עבורכם.

מה צריך לקחת בחשבון כשבוחרים את אפיק ההשקעה המתאים עבורכם

בחור צעיר עם תלתלים קצרים מצביע עם האצבע למעלה

אז על מה צריך להסתכל כשבוחרים בין אפיקי השקעה שונים? הנה 4 נקודות חשובות שצריך לשים אליהן לב:

נזילות

המונח הזה מתאר את הקלות והמהירות שבה תוכלו לקנות או למכור אפיק השקעה מסוים בכל רגע נתון.

בדרך כלל קל יותר לסחור באפיקי השקעה שמתאפיינים ברמת נזילות גבוהה כי הם מאפשרים להיכנס ולצאת מהפוזיציה בצורה יעילה, נוחה וחלקה יותר.

תנודתיות

מתייחסת לשינויים חדים בשווי של רכיב השקעה מסוים.

שימו לב שתנודתיות גבוהה היא "חרב פיפיות" שיכולה לשחק לטובתכם אבל באותו הזמן גם לפעול לרעתכם: מצד אחד, מדובר ביתרון עבור סוחרים מנוסים ומיומנים שיודעים "לקרוא" את השוק ולבצע השקעות חכמות כי היא מאפשרת להם להכפיל את הרווחים שלהם.

מהצד השני, כל טעות קטנה יכולה לעלות ביוקר והסיכון להפסדים גדולים עולה בצורה משמעותית.

עלויות מסחר נמוכות

אפיק השקעה עם עמלות מסחר נמוכות מאפשר למקסם את הרווחים שלכם בכל עסקה.

תעריפי העמלות שגובה הברוקר משתנים על פי אפיק ההשקעה שבחרתם לסחור בו.

זמינות מידע

זרם חופשי ורציף של מידע אמין ומוסמך הכרחי לזיהוי הזדמנויות השקעה טובות ורווחיות.

האירועים וההתפתחויות בשוק ההון משפיעים מפעם לפעם על השווי של ניירות ערך שונים, לכן, כדי לבחור בצורה מושכלת ומודעת את ההשקעות המשתלמות והנכונות ביותר עבורכם אתם חייבים לבחור באפיקי השקעה שקופים עם שפע מידע זמיןעל ההתנהלות והביצועים שלהם.

השקעה בשוק ההון אינה הימור פרוע ולכן עדיף לא לסחור בחתול בשק שאינכם יודעים שום דבר עליו.

5 אפיקי השקעה מובילים שכל משקיע חייב להכיר

עכשיו בואו נעבור ביחד על כמה מאפיקי ההשקעה הכי נפוצים שיש בשוק ההון.

פורקס (מט"ח)

שוק המט"ח הוא השוק הפיננסי הגדול ביותר בעולם שיכול להיות בחירה מעולה למסחר יומי. נפח המסחר בשוק המט"ח עולה על 4 טריליון דולר מדי יום.

שוק המט"ח מאפשר לסחור במטבעות זרים כדי לנצל לטובתכם את השינויים בשערי החליפין של צמדי מטבעות שונים.

בין המכשירים הפיננסיים הפופולריים והנסחרים ביותר בשוק המט"ח ניתן למצוא צמדי מטבעות של הכלכלות (המדינות) החזקות והמשפיעות ביותר בעולם.

צמדי המטבעות שתוכלו לבחור בהם כוללים בין השאר את האפשרויות הבאות: EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY, USD/CHF ועוד רבים וטובים.

סוחרים רבים נמשכים לשוק המט"ח בגלל הזמינות והדינמיות הגבוהה שלו – מטבעות מחליפים ידיים בכל מקום ובכל זמן, מה שאומר שהמסחר במט"ח מתרחש מסביב לשעון וללא הפסקה, ותוכלו לרכוש או לקנות מטבע זר בכל זמן ומכל מקום.

בנוסף, ברוקרים למסחר בפורקס נוהגים להעניק מינוף גבוה ונדיב יחסית, מה שמאפשר לסוחרים ללא הון עצמי גבוה לבצע עסקאות בסכומים גבוהים יותר ממה שהם היו יכולים להרשות לעצמם בנסיבות רגילות.

מט"ח זה אפיק השקעה אידיאלי למסחר יומי לטווח קצר בגלל רמת הנזילות הגבוהה בשוק הפורקס. בנוסף, גם התנודתיות הגבוהה בשוק המט"ח זה יתרון חשוב לסוחרים יומיים שרוצים לנצל לטובתם את השינויים החדים והמהירים בשווי צמדי המטבעות.

עם זאת, סוחרים בשוק המט"ח צריכים להימנע מצמדי מטבעות משניים ואקזוטיים שהיקף המסחר בהם נמוך והם אינם מספקים את הנזילות הנדרשת.

אם זה לא מספיק, גם ברוקרים נוטים לקחת לעצמם נתח גדול מהמרווח על צמדי המטבעות הפחות מבוקשים האלה, מה שמפחית באופן משמעותי את הרווח שהסוחר יוכל לייצר.

מדדי מניות

מדד ניירות ערך משקף את הביצועים של שוק המניות המקומי או של תחום פעילות מסוים.

כל מדד מורכב על פי קריטריונים מסוימים וכולל את רשימת המניות של חברות שפועלות במגזר מסוים או בעלות שווי השוק הגבוה ביותר.

המניות שנכללות במדד מסוים משוקללות על פי שווי השוק שלהן כדי להקל על המשקיעים להשוות בין רמת הכדאיות והרווחיות של השקעות במניה מסוימת.

מדד מניות יכול לשקף את תפקוד הכלכלה המקומית או לספק תמונת מצב עדכנית על המתרחש בשווקי ההון ברחבי העולם.

מדד S&P 500 נחשב לאחד מאפיקי ההשקעה המובילים בקטגוריה הזאת: המדד היוקרתי הזה מאגד את המניות של החברות הציבוריות הגדולות ביותר בארה"ב, מה שאומר שבמקום להשקיע במניה בודדת, אפיק ההשקעה המגוון והמפוזר הזה מעניק לכם חשיפה ל-500 המניות של החברות המצליחות ביותר בארצות הברית.

מדד S&P 500 מייצג נאמנה את הביצועים והמגמות בשוק ההון האמריקאי כולו.

מדד פופולרי נוסף הוא הדאו ג'ונס שכולל את המניות של 30 החברות הגדולות ביותר בארה"ב: מדובר במדד משוקלל על פי שווי השוק של החברות שנכללות בתוכו. זה אומר שלחברות גדולות יותר יש משקל יחסי גבוה יותר בחישוב הדירוג שלהם במדד.

העובדה שהמדד המוביל הזה מייצג רבע משווי השוק הכולל של הבורסה האמריקאית הופכת אותו לאפיק השקעה אידיאלי – הוא מספק שילוב מנצח של רמת נזילות ותנודתיות גבוהה, מה שמבטיח חיים קלים יותר לכל סוחר.

מדד פופולרי נוסף הוא ה-Wilshire 5,000.

כפי שרומז השם שלו, הוא מכיל לא פחות מ-5,000 חברות שנסחרות בבורסה האמריקאית, וגיוון מירבי זה הקלף המנצח של המדד הזה שמציע תמהיל רחב במיוחד של מניות שונות.

מדדים בולטים ומרכזיים אחרים שכדאי לשים אליהם לב כוללים את ה-DAX שעוקב אחר החברות הציבוריות הגדולות בגרמניה, Nikkei 225 היפני ו-FTSE 100 הבריטי.

ניירות ערך

בנוסף למדדי המניות השונים, גם מניות נפרדות יכולות להיות אפיק השקעה אטרקטיבי במיוחד.

בניגוד לחשיפה לכמות גדולה של מניות שונות שנכללות בכל מדד, ניתן להשקיע במניות של חברה אחת.

כאשר אתם רוכשים מניה של חברה מסוימת, אתם מקבלים בעלות על חלק יחסי בחברה בהתאם למספר המניות שרכשתם.

מניות הפכו לאפיק השקעה פופולרי בזכות רמת הנזילות הגבוהה שלהן: נפח המסחר העצום והתנודתיות בשווי של המניות שהשער שלהן יכול לנוע למעלה ולמטה על בסיס יומיומי מאפשר לסוחרים לנצל לטובתם כל תנודה קלה בשער המניה ולתרגם אותה לרווחים.

המניות של חברות ענק מפורסמות יכולות להיות אחת מהאפשרויות הטובות ביותר עבור מסחר יומי בגלל רמות הנזילות והתנודתיות הגבוהה שלהן, בזמן שחברות כמו אפל, מיקרוסופט, אמזון, גוגל וקוואלקום אינטל הפכו להימור הבטוח של משקיעים רבים.

אבל לפני שאתם משקיעים במניות, אתם חייבים להבין שקיים מספר עצום של גורמים ופרמטרים שונים שמשפיעים על השווי שלהן.

בראש הרשימה עומדים דו"חות הרווח וההפסד הרבעוניים שמתפרסמים כל שלושה חודשים: ההכנסות והרווחיות של החברה משפיעים על שווי המניה שלה כי הם משקפים את התפקוד של החברה ופוטנציאל הצמיחה שלה בטווח הארוך.

כדי לבחור את המניות הנכונות והרווחיות ביותר שהשווי שלהן צפוי לזנק, המשקיעים מנתחים כמות גדולה של מידע, נתונים ומדדים שעלולים להצביע על כך שהמניה של החברה עומדת לפרוץ ולזנק למעלה.

גם סקירות, תחזיות ודירוגי מניות של אנליסטים יכולים להשפיע על השווי של המניה.

משקיעים רבים קשובים להמלצות ולחוות הדעת של האנליסטים שמתבססים על ניתוח יומיומי מעמיק של הביצועים והתפקוד של החברה כדי לזהות את המניות המבטיחות והחמות ביותר שכדאי להשקיע בהן.

גם אירועים חדשותיים המתרחשים בתעשייה מסוימת יכולים לגרום לאפקט דומינו שישפיע על מחיר המניה, לכן, כל אדם שרוצה להשקיע ולסחור במניות, חייב להישאר עם היד על הדופק ולהתעדכן בכל מה שקורה בתחום הפעילות הרלוונטי.

סחורות

סחורות נזילות כמו נפט, זהב וכסף מספקות הזדמנות השקעה נוספת לסוחרים שמעדיפים לגוון את תיק ההשקעות שלכם ולא ללכת על המובן מאליו ולהשקיע במניות או מדדים בלבד.

ניתן לקנות ולמכור סוגים שונים של סחורות באמצעות חוזים עתידיים הנסחרים בבורסות.

אפיקי השקעה מהסוג הזה מסווגים לחמש קטגוריות: סחורות חקלאיות, בשר ומקנה, אנרגיה, מתכות יקרות וחומרי גלם תעשייתיים.

אפיקי ההשקעה הנסחרים והמבוקשים ביותר בקטגוריית המתכות הם זהב, כסף, פלטינה ונחושת.

כשמדובר בקטגוריית האנרגיה, נפט נשאר חביב המשקיעים ומיד לאחריו מגיעים דלק וגז טבעי.

בקטגוריית הבשר והמקנה, בקר חי ובקר להאבסה, כמו גם בטן חזיר ובשר חזיר רזה זוכים לביקוש הרב ביותר.

במגזר החקלאי, הסחורות הפופולריות ביותר הם תירס, פולי סויה, חיטה, אורז, קקאו וקפה. בורסת הסחורות הפופולרית ביותר בארה"ב מנוהלת על ידי חברת CME Group.

בשוק הסחורות, המחיר נקבע על ידי כוחות ההיצע והביקוש: היצע נמוך יותר של סחורה נתונה יקפיץ בדרך כלל את המחיר שלה, במיוחד אם הביקוש אליה נשאר גבוה.

זהב הוא ללא ספק אפיק ההשקעה הנסחר ביותר במגזר הסחורות, ונחשב ל"חוף המבטחים" של משקיעים רבים והוא ידוע בתור אפיק השקעה סולידי, בטוח ואמין יחסית ששומר על המחיר שלו גם בתקופות של תנודתיות וחוסר יציבות בשווקים.

סוחרים מקצועיים רואים במתכות יקרות סוג של "עוגן יציב" שמגן עליהם מאינפלציה גבוהה או ירידה בערך המטבע המקומי.

נפט גולמי הוא אפיק השקעה פופולרי נוסף והמחיר שלו תלוי בכושר התפוקה של בארות הנפט ברחבי העולם.

הסוחרים מנצלים לטובתם את השינויים התכופים במחיר של "הזהב השחור" כדי לגרוף רווחים.

מחירי החוזים על דגנים ותוצרת חקלאית אחרת מתאפיינים בתנודתיות חריגה וזה יכול להיות משתלם להשקיע בהם בעונת הקיץ.

הסוחרים מצליחים להרוויח בזכות התנודות במחירי הסחורות החקלאיות שנגרמים בגלל הגידול באוכלוסיית העולם והתפוקה החקלאית המוגבלת.

קרנות ואגרות חוב ממשלתיות

אפיק ההשקעה האחרון ברשימה שלנו אלה קרנות סל ואג"ח ממשלתיות. אפיקי ההשקעה האלה נועדו לעקוב באופן פסיבי אחר מדדים, סחורות או אגרות חוב.

קרנות סל מעניקות חשיפה למגוון רחב של נכסים פיננסיים שונים – החל ממניות ואגרות חוב, דרך מט"ח ונדל"ן ועד לסחורות.

קרן סל היא בעצם סוג של תיק השקעות מגוון שמנסה לחקות שינויים במדד או בנכס בסיס כלשהוא.

במקום להשקיע בצורה ישירה במניות או במדדים, חלק מהסוחרים מעדיפים לקנות קרנות סל (ETFs) שנסחרות בצורה דומה לניירות ערך.

ניתן לרכוש קרן סל, למכור אותה בהמשך במחיר גבוה יותר ולהרוויח את ההפרש. בנוסף, קרן סל מאפשרת לגוון את תיק ההשקעות שלכם ולפזר את הסיכונים בצורה טובה יותר בגלל שהן רק מחקות מדד מסוים.

SPDR S&P 500 (ARCA: SPY), תעודת סל להשקעה קצרת טווח בחוזים עתידיים על מדד  VIX S&P 500 ("מדד הפחד"), (Russell 2000 Index Fund (ARCA: IWM, ו-PowerShares QQQ Trust (NASDAQ: QQQ) הן כמה מקרנות הסל הגדולות והנסחרות ביותר.

אג"ח ממשלתיות מספקות "רשת ביטחון" שהופכת אותן לאחד מאפיקי ההשקעה בעלי רמת הסיכון הנמוכה ביותר.

מדובר במכשיר הפיננסי היחיד שמגובה ומבוטח על ידי הממשלה, ככה שתוכלו להשקיע בו בראש שקט וללא דאגות. אפיק ההשקעה הזה עמד במבחן הזמן ונשאר פתרון מועדף עבור משקיעים שמחפשים תשואה יציבה לטווח הארוך.

אגרות חוב ממשלתיות מתחלקות לשלושה סוגים שונים על פי טווח ההנפקה שלהן. אג"ח ממשלתיות לטווח קצר מונפקות לתקופה של 4 עד 52 שבועות.

אג"ח ממשלתיות לטווח בינוני מונפקות לתקופה של 2 עד 10 שנים לכל היותר. קיימות גם אג"ח ממשלתיות לטווח ארוך שמיועדות להשקעות ערך ארוכות טווח ונפרעות לאחר 30 שנים לכל היותר.

באיזה אפיק השקעה כדאי לבחור?

כפות רגליים על מדרכה שמצוירים עליה שני סימני שאלה

לאחר שהכרתם כמה מאפיקי ההשקעה הפופולריים והנפוצים ביותר, הגיע הזמן לענות על שאלת מיליון הדולר: איך לבחור את אפיק ההשקעה הנכון והמתאים ביותר עבורכם?

כדי לעשות את הבחירה הנכונה תצטרכו לקחת בחשבון כמה מאפיינים ושיקולים חשובים.

עבור סוחרים מתחילים שעושים את הצעדים הראשונים שלהם בשוק ההון, סכום ההשקעה המינימלי וההון העצמי הנדרש יכול לשחק תפקיד מכריע בהחלטה על אפיק ההשקעה המושלם עבורם.

למה הכוונה?

אם תרצו להשקיע באגרות חוב ממשלתיות תצטרכו לגייס סכום כסף הרבה יותר גבוה מאשר סכומי הכסף ההתחלתיים הנדרשים למסחר בפורקס (מט"ח).

כשזה מגיע למסחר יומי, אפיקי השקעה מסוימים מתאפיינים ברמת נזילות ותנודתיות גבוהה יותר בשעות מסוימות של היום או בחלק מימי השבוע.

לדוגמה, אם אתם משקיעים מתחילים שמתנסים במסחר בפורקס, זה רעיון טוב לסחור בצמדי מטבעות שלפחות אחד מהם יהיה דולר בשעות המסחר בניו יורק.

זה עדיף על לשבור את הראש עם מטבעות אקזוטיים בעלי ביקוש נמוך שתתקשו לסגור עסקאות איתם.

שוק הפורקס (מט"ח) הפך לאפשרות המועדפת על סוחרים יומיים שרוצים להרוויח בשוק ההון: מדובר בשוק הפיננסי הנזיל ביותר שמגלגל עסקאות בשווי כולל של למעלה מ-4 טריליון דולר מדי יום.

זה אומר שלא תתקשו לסגור עסקאות מכירה וקנייה מהירות ולנצל את הקפיצות הקטנות בשווי המטבעות השונים.

עוד יתרון של מסחר בפורקס (מט"ח) זה שגם משקיע ללא כיסים עמוקים והון עצמי גבוה יוכל להתחיל לסחור ללא בעיה במט"ח.

ברוב המקרים, סכום ההשקעה המינימלי שתצטרכו להפקיד בחשבון המסחר נע בין $100 ל-$1,000 בלבד. ככה שזה ממש לא בשמיים להתחיל לסחור במט"ח אפילו אם אין לכם תקציב גבוה וסכומי כסף גדולים.

השורה התחתונה

בחור צעיר משלב ידיים עם מבט מאוד מרוצה מעצמו

שוק ההון מציע מגוון רחב של אפיקי השקעה שונים שתוכלו לסחור בהם.

לכל אפיק השקעה יש מאפיינים ייחודיים, יתרונות וחסרונות משלו וחשוב שתבחרו בחוכמה את האפשרות הטובה והמתאימה ביותר עבורכם.

אין אפיק השקעה מושלם ונטול פגמים שמתאים באופן גורף לכולם, וחיה כזאת פשוט לא קיימת במציאות.

בחירת אפיק ההשקעה האידיאלי עבורכם תלויה באופי, באסטרטגיית ההשקעה וביעדים הפיננסיים שלכם.

לפני שאתם בוחרים באפיק השקעה מסוים, אתם חייבים ללמוד ולחקור אותו לעומק ולהבין היטב איך לנצל אותו לטובתכם.

השקעה עיוורת באפיק השקעה שאתם בכלל לא מכירים לעומק זאת הדרך הבטוחה להפסיד את כל הכסף שלכם.

אז במקום לאלתר, להמר ולשלוף מהמותן, תתחילו לנהל בצורה מושכלת ונבונה את תיק ההשקעות. הרווח יהיה כולו שלכם.

דוד שוורץ

דוד שוורץ

גדלתי בשוק ההון "מלמטה" מעמדת פקיד בבנק לאומי, יועץ השקעות בכיר, ממונה על הדרכת יועצי ההשקעות בבנק לאומי, ממונה על הייעוץ להשקעות בבנק, ממונה (ומקים) מחלקת הפיקדונות, מנהל השיווק בבנק, מנהל הנציגות הגדולה ביותר בחו"ל של בנק לאומי, מנכ"ל או יו"ר דירקטוריון ב 3 בנקים שונים של החברות לניהול השקעות של הבנק (האחרון היה מזרחי-טפחות בו כיהנתי כמנכ"ל קרנות הנאמנות של הבנק ), כיהנתי כיו"ר דירקטוריון חברה ציבורית שנסחרה בת"א ובנאסד"ק, וכמובן בעלים של בית ההשקעות.

מה דעתכם?

נשמח לשמוע את דעתכם בתגובות

השור
Logo